מחקרים

טיפול עם אנטי-סנס אוליגונוקלאוטידים לאחר פגיעה בחוט השדרה

טיפול עם אנטי-סנס אוליגונוקלאוטידים מסוג FANA הממוקדים ל-MAPK-activated protein kinase 2 אשר ניתן למודל עכבר עם פגיעה בחוט השדרה הוביל לשיפור בהליכה לפי ה-DigiGait

פגיעה בחוט השדרה (אילוסטרציה)

יכולת ההתאוששות מבחינה תפקודית והנזק לרקמות לאחר פגיעה בחוט השדרה (SCI) מושפעים ממנגנוני נזק שניוני, כולל דלקת. התגובה הדלקתית לאחר SCI מתבססת על מגוון סוגי תאים, עם יכולות מגנות וציטוטוקסיות גם יחד. ה-macrophage derived MAPK-activated protein kinase 2 תואר כמווסת מרכזי בדלקת, עם השפעה מזיקה לאחר SCI.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'Journal of Neuroimmunology', החוקרים מתארים את השימוש באנטי-סנס אוליגונוקלאוטידים מסוג FANA של anti- MAPK-activated protein kinase 2 במודל עכבר של contusional SCI. מודיפיקציה ממוקדת של מולקולות אפקטור (effector) של דלקת לאחר SCI כרוכה באתגרים של התזמון האופטימלי, המינון הנדרש ודרך המתן. ה-Modified RNA inhibitors, FANA antisense oligonucleotides, נראים כמעכבים מבטיחים בשל יציבותם, יכולת החדירה המקומית לתאים, ויעילות גבוהה בדיכוי ממוקד. במסגרת המחקר, המעכב היעיל ביותר נבחר עם טכניקות in vitro ו-in vivo, ובהמשך הוא ניתן באמצעות זריקות תוך-תקאליות (intrathecal) לאחר ה-SCI.

ממצאי החוקרים הדגימו כי הטיפול הוביל לשיפור ההליכה לפי הערכות ה-DigiGait ולשימור הרקמות במודל. החוקרים מוסיפים כי תוצאותיהם מעידות על התועלת הקיימת בגישת ההתמקדות והעיכוב לצורך טיפול.

מקור:

Page JJ, Almanza JR, Xiong S, Aishwarya V, Kroner A. Self-delivering mRNA inhibitors of MK2 improve outcomes after spinal cord injury. J Neuroimmunol. 2023 Jun 15;379:578103. doi: 10.1016/j.jneuroim.2023.578103. Epub 2023 May 6. PMID: 37172370.

נושאים קשורים:  מחקרים,  פגיעה בחוט השדרה,  דלקת,  אנטיסנס אוליגונוקלאוטיד
תגובות