מחקרים

ASO משפרים את הפוטנציאל של תאי סטרומה מזנכימליים

אנטי-סנס אוליגונוקלאוטידים המעכבים את let-7 miRNAs שיפרו את יעילות הטיפול עם תאי סטרומה מזנכימליים

אימונותרפיה, טיפול בתאי T נגד תאי סרטן. איור תלת מימדי: שאטרסטוק

ל-Let-7 miRNA יש יכולות פליאוטרופיות בתהליכי השגשוג, הנדידה וההתחדשות של תאים. במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'International Journal of Molecular Sciences', החוקרים בדקו האם עיכוב של let-7 miRNAs עם אנטי-סנס אוליגונוקלאוטידים (ASOs) עשויה להוות גישה בטוחה והפיכה המשפרת את הפוטנציאל הטיפולי של תאי סטרומה מזנכימליים (MSCs) ובכך להתגבר על מגבלותיהם במסגרת מחקרי טיפול תאי.

לצורך המחקר, החוקרים זיהו את תתי-המשפחות העיקריות של let-7 miRNA המבוטאות ב-MSC, וכן זיהו את שילובי ה-ASO היעילים כנגד תתי-משפחות נבחרות אלה המחקות את השפעות שפעול ה-LIN28. כאשר ה-let-7 miRNAs עוכבו עם צירוף של ASOי(anti-let7-ASOs), ה- MSCs הראו שגשוג מוגבר, עם הזדקנות (senescence) מושהית במהלך המעבר לתרבית. בנוסף, הם הציגו נדידה מוגברת ו-osteogenic differentiation potential מוגבר. עם זאת, השינויים הללו ב-MSCs לא לוו בשינויים בגורל התא (cell-fate) לפריציטים (pericytes) או בהוספת acquisition of stemness, אלא אירעו כשינויים תפקודיים המלווים בשינויים בפרוטאומיקה.

עוד עולה מתוצאות החוקרים כי MSCs עם עיכוב של let-7 הראו metabolic reprogramming אשר אופיין עם מסלול גליקוליטי משופר, ירידה ב-reactive oxygen species ו-transmembrane potential נמוך יותר במיטוכונדריה. זאת ועוד, MSCs עם עיכוב של let-7 עודדו את החידוש העצמי של ה-hematopoietic progenitor cells השכנים, ועודדו היווצרות של נימים בתאי האנדותל.

לסיכום, צירוף ה-ASO של החוקרים הוביל ל-reprogramming יעיל של המצב הפונקציונלי של MSC, ובכך מאפשר טיפול יעיל יותר בעזרת תאי MSC.

מקור:

Lee, D.-W.; Shin, S.; Kim, J.-H.; Lee, C.; Kim, I.Y.; Oh, I.-H. Antisense Oligonucleotides against Let-7 Enhance the Therapeutic Potential of Mesenchymal Stromal Cells. Int. J. Mol. Sci. 2023, 24, 8639. https://doi.org/10.3390/ijms24108639

נושאים קשורים:  מחקרים,  אנטיסנס אוליגונוקלאוטיד,  תאי סטרומה מזנכימליים,  טיפול תאי
תגובות