מחקרים

טיפולים ממוקדים למערכת הכימוקינים עשויים לסייע בכאב כרוני

מערכת הכימוקינים מעורבת בתהליכים של כאבים כרוניים. טיפולים הממוקדים לתהליך זה, כגון באמצעות RNA התערבותי קטן, עשויים להוביל להקלה בכאב

כאב כרוני משפיע על בריאותם הפיזית והנפשית של מטופלים רבים ומפריע לאיכות חייהם. תופעה זו כרוכה באתגרים בריאותיים גדולים ומהווים נטל כבד על בריאות הציבור. התרופות הקיימות כיום לכאב כרוני כרוכות לרוב במספר רב של תופעות לוואי, ונקשרות עם יעילות ירודה.

בסקירה שממצאיה פורסמו בכתב העת 'European Journal of Pharmacology', החוקרים תיארו את הקשר בין מערכת הכימוקינים לבין כאב כרוני, ואת פוטנציאל ההתערבות במנגנון זה לצורך טיפול בכאב כרוני.

הכימוקינים בממשק הנוירואימוני משתלבים עם הקולטנים שלהם לצורך ויסות של דלקת, או לצורך תיווך של דלקת עצבית במערכת העצבים ההיקפית והמרכזית. התמקדות בכימוקינים ובדלקת העצבית בתיווך הקולטנים שלהם מהווה אמצעי יעיל לטיפול בכאב כרוני.

בשנים האחרונות החלו להצטבר עדויות המצביעות על כך שהביטוי של chemokine ligand 2י(CCL2) ושל ה-chemokine receptor 2 העיקרי שלו (CCR2) מעורב בהיארעות, בהתפתחות ובתחזוקה של כאב כרוני. התמקדות בכימוקין CCL2 ובקולטן הכימוקין שלו CCR2 באמצעות siRNA, נוגדנים חוסמים או אנטגוניסטים של מולקולות קטנות עשויה להוביל לאפשרויות טיפוליות חדשות לצורך הניהול של כאב כרוני.

לסיכום, החוקרים תיארו את הקשר בין מערכת הכימוקינים וציר ה-CCL2/CCR2 לבין כאב כרוני. בשל השינויים בציר ה-CCL2/CCR2 בתנאי כאב כרוני שונים, התמקדות באזור זה עשויה לסייע בטיפול בכאב כרוני.

מקור:

Liu S, Lan XB, Tian MM, Zhu CH, Ma L, Yang JM, Du J, Zheng P, Yu JQ, Liu N. Targeting the chemokine ligand 2-chemokine receptor 2 axis provides the possibility of immunotherapy in chronic pain. Eur J Pharmacol. 2023 May 15;947:175646. doi: 10.1016/j.ejphar.2023.175646. Epub 2023 Mar 11. PMID: 36907261.

נושאים קשורים:  מחקרים,  כאב כרוני,  אימונותרפיה,  RNA התערבותי,  siRNA
תגובות