מחקרים

טיפול מבוסס אנטי-סנס אוליגונוקלאוטידים להפטיטיס B

ישנם סוגים שונים של טיפולים להפטיטיס B הנמצאים כיום תחת פיתוח. טיפול משולב עם אנטי-סנס אוליגונוקלאוטידים צפוי לשפר את משך התגובה ולהפחית את רמות ה-HBsAg גם לאחר תום הטיפול

13.04.2023, 13:14

במאמר מערכת שפורסם בכתב העת 'Drugs', החוקרים סקרו את הטיפולים הקיימים להפטיטיס B, וכן את אלו החדשים הנמצאים תחת פיתוח.

כ-296 מיליון אנשים ברחבי העולם חיים עם זיהום כרוני של נגיף ההפטיטיס Bי(HBV), אשר כרוך בסיכון מובהק לתחלואה ותמותה. הטיפול הנוכחי עם pegylated interferonי(Peg-IFN) וטיפול בלתי מוגבל או מוגבל (finite therapy) עם nucleoside/nucleotide analoguesי(Nucs) יעילים בדיכוי של HBV, רזולוציה של ההפטיטיס, ומניעת התקדמות המחלה.

עם זאת, מעטים מגיעים ל-hepatitis B surface antigenי(HBsAg) loss (ריפוי פונקציונלי), והישנות מתרחשת לעתים קרובות לאחר סיום הטיפול (EOT: end of therapy) משום שלטיפולים הללו אין השפעה ישירה על ה-covalently closed circular DNAי(cccDNA) ועל ה-integrated HBV DNA. שיעורי ה-Hepatitis B surface antigen loss עולה מעט בעקבות הוספה או מעבר ל-Peg-IFN בחולים שטופלו עם Nuc, ושיעור זה עולה באופן משמעותי, עד ל-39% תוך 5 שנים, תחת טיפול מוגבל של Nuc עם ה-Nuc(s) הזמינים כיום.

נעשה מאמץ רב כיום לפתח טיפולים אנטי-ויראלים בעלי השפעה ישירה (DAA: direct-acting antivirals) ואימונומודולטורים חדשים. בין ה-DAA, מעכבי כניסה (entry inhibitors) ו-capsid assembly modulators משפיעים באופן מועט על הפחתת רמות ה-HBsAg.יRNA התערבותי קטן (small interfering RNA), אנטי-סנס אוליגונוקלאוטידים ופולימרים של חומצת גרעין בשילוב עם Peg-IFN ו-Nuc עשויים להפחית באופן מובהק את רמות ה-HBsAg. זאת ועוד, הם עשויים להוביל לכך שאובדן ה-HBsAg ימשך למעלה מ-24 שבועות לאחר ה-EOT, בשיעור של עד 40%. אימונומודולטורים חדשים, כולל אגוניסטים לקולטנים לתאי T,יcheck-point inhibitors, חיסונים טיפוליים ונוגדנים חד שבטיים עשויים לשחזר את תגובת תאי ה-T הספציפית ל-HBV, אך לא יובילו לירידה מתמשכת של ה-HBsAg.

לסיכום, בעיות הבטיחות והעמידות של ה-HBsAg loss מדגישים את הצורך בעריכת מחקרים נוספים בתחום. כמו כן, עשוי להיות פוטנציאל בשילוב של טיפולים מסוגים שונים לצורך שיפור של ה-HBsAg loss. תרכובות המכוונות ישירות ל-cccDNA עשויות להיות יעילות יותר, אך הן עדיין בשלבי פיתוח מוקדמים.

מקור:

Chang, ML., Liaw, YF. Emerging Therapies for Chronic Hepatitis B and the Potential for a Functional Cure. Drugs 83, 367–388 (2023). https://doi.org/10.1007/s40265-023-01843-2

נושאים קשורים:  מחקרים,  הפטיטיס B,  תרופות אנטי וירליות,  אוליגונקלטואידים
תגובות