מחקרים

קיים יתרון בהוספת גליצרול לפלטפורמת השילוח של siRNA

הוספת גליצרול לתהליך ההכנה של ליפוזומים אניוניים כחלק מפלטפורמת השילוח של siRNA מאפשרת עמידות טובה יותר ואף משפרת את היעילות בתהליך הנוק-אאוט

19.03.2023, 14:53

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'IET Nanobiotechnology', מטרת החוקרים הייתה לבדוק האם ניתן להשתמש בגליצרול לצורך הכנה של ליפוזומים אניוניים המשתמשים פלטפורמת אספקה של RNA התערבותי קטן (siRNA). גליצרול, הנסבל מבחינה פיזיולוגית ואין צורך בהסרתו, מעודד פיזור ליפידים ויצירה של ליפוזומים אניוניים. בנוסף לכך, תהליך ההכנה הכרוך בכך פשוט יחסית ולא לוקח זמן רב.

עד כה, הסברה הייתה כי יש צורך בממיסים אורגניים על מנת להכין ליפוזומים אניוניים המשמשים לאספקה של siRNA. הסרת הממס האורגני גוזלת זמן, ושארית הממס האורגני מהווה לא רק סכנה נסתרת, אלא גם משפיעה על יציבות הליפוזומים האניוניים.

החוקרים הדגימו כי ליפוזומים אניוניים, שהם לרוב ספריים (spherical) בצורתם עם חלקיק בגודל של 188.9 ננומטר, הוכנו בהצלחה עם גליצרול. בסיוע של Ca2+, החוקרים ערכו כימוס (Encapsulation) של ה-siRNA בליפוזומים האניוניים. יעילות הכימוס הגבוהה ביותר ב-2.4 מילימולר Ca2+ הגיעה ל-91%. בנוסף, היווצרות של סידן פוספט עשויה לקדם את היציאה האנדוזומלית של siRNA.

תוצאות חיות התא (cell viability) הראו כי אין עדות לציטוטוקסיות ברורה של הליפוזומים האניוניים. כמו כן, אושש כי הליפוזומים האניוניים עשויים לשפר את העמידות של siRNA נגד דגרדציה. עוד נמצא כי שילוח של siRNA על ידי ליפוזומים אניוניים עשוי להיות יעיל לצורך נוק-אאוט.

לסיכום, ליפוזומים אניוניים שהוכנו עם גליצרול מהווים פלטפורמת שילוח בטוחה ויעילה ל-siRNA, ויתכן שאף לצורך תרופות אחרות מבוססות חומצות גרעין.

מקור:

Anionic liposomes prepared without organic solvents for effective siRNA delivery. Guohua Zhou, Bingjie Zou, Haiping Wu, et al. IET Nanobiotechnology. Feb 14, 2023

נושאים קשורים:  מחקרים,  RNA התערבותי,  גליצרול,  ליפוזומים,  פלטפורמה,  siRNA
תגובות