מחקרים

אינקליסירן עשויה להשפיע על הניהול הקליני של היפרכולסטרולמיה

יעילות הטיפול עם אינקליסירן להיפרכולסטרולמיה ותדירות הטיפול, אשר ניתן פעמיים בשנה בלבד, מובילות לשיפור ניכר בערכי הכולסטרול של המטופלים

הצטברות כולסטרול על דופן עורק (אילוסטרציה)
הצטברות כולסטרול על דופן עורק (אילוסטרציה)

בסקירה שממצאיה פורסמו בכתב העת 'Cardiovascular Diabetology', החוקר תיאר את העדויות הקיימות על יעילות הטיפול עם אינקליסירן לצורך הפחתת ערכי ה-low-density lipoprotein cholesterolי(LDL-C).

רמות גבוהות של LDL-C נקשרות עם סיכון מוגבר לתחלואה קרדיווסקולרית טרשתית. על אף שטיפול בעצימות גבוהה עם סטטינים ואזטימיב יעיל בהפחתת ערכי ה-LDL-C, למעלה ממחצית מהמטופלים המצויים בסיכון גבוה אינם מגיעים לערכי היעד המומלצים.

לפיכך, קיים פער מובהק בין הנחיות הטיפול לבין יישומן בפרקטיקה הקלינית היומיומית. הסיבות העיקריות הן שונות אינדיבידואלית בתגובה לטיפולים להורדת ערכי השומנים בדם ושונות בדבקות בטיפול. נוגדנים חד שבטיים מסוג Proprotein convertase subtilisin/kexin type 9 (PCSK9) הניתנים במשולב עם סטטינים מובילים להפחתה ניכרת ועקבית ברמות ה-LDL-C. עם זאת, דבקות ירודה בטיפול, עקב הצורך בהזרקות תת עוריות כל שבועיים או 4 שבועות, וכן עלות גבוהה של הטיפול, מהוות את המכשולים העיקריים של הטיפול במסגרות קליניות בעולם האמיתי.

אינקליסירן, טיפול חדש שאושר לאחרונה, מתבסס על RNA התערבותי קטן (siRNA) אשר מעכב את הסינתזה של PCSK9. הטיפול מוביל לירידה חזקה וארוכת טווח בערכי ה-LDL-C, עם רמה נמוכה של שונות בין-אישית בתגובה להורדת ה-LDL-C. זאת ועוד, העובדה כי הטיפול ניתן בהזרקה פעמיים בשנה צפויה לשפר מאוד את יכולת הדבקות אליו. בניסויים קליניים שנערכו על הטיפול ונמשכו עד 4 שנים הודגמו פרופילי בטיחות טובים, ועדויות ממחקרים מתמשכים בנוגע לבטיחות לטווח ארוך יותר עדיין מצטברות.

לסיכום, החוקר מתאר בסקירתו את העדויות הזמינות כיום בנוגע ליעילות והבטיחות של אינקליסירן לצורך טיפול בהיפרכולסטרולמיה. בנוסף, החוקר מנתח את הפוטנציאל של הטיפול להתגבר על הפער הקיים כיום בין ההנחיות המקובלות להורדת LDL-C ובין הפרקטיקה הקלינית בעולם האמיתי, תוך התמקדות ביעילות הפחתת רמות ה-LDL-C תחת הטיפול ויכולת שיפור הדבקות בו.

מקור:

Nishikido, T. Clinical potential of inclisiran for patients with a high risk of atherosclerotic cardiovascular disease. Cardiovasc Diabetol 22, 20 (2023). https://doi.org/10.1186/s12933-023-01752-4

נושאים קשורים:  מחקרים,  אינקליסירן,  תחלואה קרדיווסקולרית,  טרשת עורקים,  היפרכולסטרולמיה
תגובות