מחקרים

סוגי ה-RNA הלא מקודד וחשיבותם ביכולת השמיעה

חוקרות מאוניברסיטת תל אביב פרסמו סקירה בנוגע להשפעות הביולוגיות הנרחבות של RNA לא מקודד, על סוגיו השונים, כולל תפקידם באוזן הפנימית בהקשר ליכולת השמיעה

29.01.2023, 16:38
לקות שמיעה (צילום: אילוסטרציה)

בסקירה שפורסמה בכתב העת 'Hearing Research', החוקרות תיארו את הסוגים השונים של ה-RNA הלא מקודד, והציגו גישות להערכת התפקוד של מספר סוגי RNA תוך התמקדות בנוגע לשמיעה ולחירשות.

RNA לא מקודד (ncRNAs) ממלאים תפקיד חשוב בגוף כולו, וויסות שגוי שלהם נקשר לעתים קרובות עם מחלות. במקביל להתקדמות של טכנולוגיות ריצוף בתפוקה גבוהה, קיימת התמקדות רבה בקטגורית RNAs זו. אף על פי שהמולקולות הללו אינן מתורגמות לחלבונים, הן מבוססות כיום היטב כמרכיבים רגולטוריים משמעותיים במסלולים ביולוגיים רבים, וכן במצבים פתולוגיים.

ניתן לחלק את ה-ncRNAs באופן גס לשתי תת-קבוצות עיקריות בהתבסס על אורך הטרנסקריפט. ישנן פונקציות רגולטוריות מגוונות הן ל-RNAs הלא-מקודדים הקטנים והן לארוכים. קבוצת האורך הקטן יותר כוללת את ה-ribosomal RNAs (rRNA), transfer RNAs (tRNA), small nuclear RNAs (snRNA), small nucleolar RNAs (snoRNA), microRNAs (miRNA), RNA התערבותי קטן (siRNA), ו- PIWI-associated RNAs (piRNA). הקבוצה הארוכה כוללת linear long non-coding RNAs (lncRNA) ו-RNA מעגלי (circRNA).

החוקרות מציינות כי מטרת סקירתן היא להציג את הסוגים השונים של מולקולות ncRNA קטנות וארוכות, לתאר כמה מתפקידיהן הידועים במצבים פיזיולוגיים ופתולוגיים שונים, וכן להציג שיטות המשמשות להערכת התוקף והתפקוד של miRNAs ו-lncRNAs, תוך התמקדות בתפקידם באוזן הפנימית, בשמיעה ובחירשות.

מקור:

Koffler-Brill T, Noy Y, Avraham KB. The long and short: Non-coding RNAs in the mammalian inner ear. Hear Res. 2023 Feb;428:108666. doi: 10.1016/j.heares.2022.108666. Epub 2022 Dec 16. PMID: 36566643; PMCID: PMC9883734.

נושאים קשורים:  מחקרים,  RNA לא מקודד,  mRNA,  שמיעה,  פיזיולוגיה
תגובות