מחקרים-Covid-19

אנטי-סנס אוליגונוקלאוטידים עשויים לשמש כטיפול לקורונה

אנטי-סנס אוליגונוקלאוטידים עם ננו חלקיקי זהב עשויים לעכב את השכפול של נגיף הקורונה באמצעות מודולציה של סינתזת החלבונים של הנגיף

וריאנט של נגיף הקורונה. אילוסטרציה

מחלת נגיף הקורונה (COVID-19) היא מחלה זיהומית אשר נגרמת על ידי SARS-CoV-2. נגיף זה מדביק את מערכות הנשימה, העיכול ומערכת העצבים, ומאופיין עם הדבקה מהירה ושיעורי תמותה גבוהים יחסית. עד כה, לא נמצא טיפול ספציפי לקורונה. במחקרים קודמים הודגם כי לאנטי-סנס אוליגונוקלאוטידים (ASO: antisense oligonucleotide) ישנה יעילות טובה נגד זיהומים ויראליים של DNA ו-RNA.

בסקירה ספרותית שממצאיה פורסמו בכתב העת 'SCRIPTA SCORE Scientific Medical Journal', מטרת החוקרים הייתה לבדוק את הפוטנציאל של ASO הניתן בשאיפה ומבוסס על מערכת אספקת ננו-חלקיקי זהב (AuNp) בעיכוב השכפול והשעתוק של הנגיף SARS-CoV-2. לצורך כך, החוקרים סקרו מספר מסדי נתונים, כגון Google Scholar, Science Direct, ResearchGate ו-NCBI. כמו כן, נעשה שימוש בקריטריוני הכללה והדרה על מנת לפסול כתבי-עת שאינם תואמים את הקריטריונים, וכך נאספו 28 כתבי עת.

תוצאות הסקירה מדגימות כי ל-ASO יש פוטנציאל לעכב את השכפול והשעתוק של נגיף ה-SARS-CoV-2 באמצעות מנגנונים שונים, וזאת על ידי קישור ל-RNA המטרה, ומודולציה של סינתזת החלבון הנגיפי. צורה אחת של מודיפיקציית ASO המשמשת לעתים קרובות היא LNA GapmeR.יLNA GapmeR מעודד את ההתלמה (cleavage) של ה-RNA הנגיפי, ויכול להינתן עם תמיסת ASO שעברה נבולייזר. AuNP משמשת כמערכת אספקה של ASO באמצעות שאיפה, אשר יכולה להפחית את הרעילות ולהגדיל את ריכוזי ה-ASO בהגעה לתאי המטרה. לכן, החוקרים מציינים כי יש לשקול מתן טיפול בשאיפה של ASO עם AuNP כנגד קורונה.

יש צורך בעריכת מחקרים קליניים נוספים בעתיד הקרוב על מנת לקבוע את מערכת האספקה ​​האידיאלית ואת המינון האופטימלי של ASO מבוסס AuNP בשאיפה לצורך טיפול כנגד נגיף הקורונה.

מקור:

WDeanasa RSD, Afladhanti PMA, Syafira F. The Potential Of Antisense Oligonucleotides (ASO) Through Inhalation Based On Gold Nanoparticle (AuNP) Delivery System In Inhibiting SARS-CoV-2 Replication And Transcription : English. SCRIPTA SCORE Sci Med J [Internet]. 2022Sep.1 [cited 2022Sep.27];4(1):82-91. https://talenta.usu.ac.id/scripta/article/view/8384

נושאים קשורים:  מחקרים,  קורונה,  אנטיסנס אוליגונוקלאוטיד,  RNA,  זיהום ויראלי
תגובות