מחקרים

תסמונת נפרוטית במטופלת עם עמילואידוזיס משפחתית של טרנסתירטין

בדיווח מקרה פורסם כי חולת עמילואידוזיס משפחתית שקיבלה אינוטרסן, אנטיסנס אוליגונוקלאוטיד, פיתחה תסמונת נפרוטית על רקע FSGS אך הפסקת הטיפול הובילה להחלמה מלאה

כליות (אילוסטרציה)

אינוטרסן הוא מעכב אנטיסנס אוליגונוקלאוטידים המותווה לטיפול בפולינוירופתיה על רקע עמילואידוזיס משפחתית של טרנסתירטין (ATTRv). בעבר דווח על כך שאינוטרסן עשויה לגרום לנפרוטוקסיות, כולל התקדמות למחלת כליות סופנית.

בדיווח מקרה שממצאיו פורסמו בכתב העת 'American Journal of Kidney Diseases', החוקרים מתארים את המקרה המדווח הראשון של תסמונת נפרוטית על רקע אינוטרסן, משנית לטרשת פקעיתית מוקדית מקטעית (FSGS). בנוסף, החוקרים סקרו את הספרות בנוגע לנפרוטוקסיות הנגרמת על ידי אינוטרסן.

החוקרים דיווחו על אישה בשנות ה-30 המוקדמות לחייה, המאובחנת עם ATTRv הקשור לווריאנט טרנסתירטין (TTR) - (p.V50M), אשר התייצגה עם תסמונת נפרוטית 7 חודשים לאחר תחילת הטיפול עם אינוטרסן. ההיסטולוגיה הכלייתית של המטופלת הדגימה FSGS, ומספר משקעי עמילואיד פקעתי (גלומרולרי). הפסקת השימוש באינוטרסן בלבד הביאה להחלמה קלינית וביוכימית מלאה של התסמונת הנפרוטית.

הטיפול עם אינוטרסן נקשר עם רעילות נפרוטוקסית מובהקת. בניסוי הקליני פאזה 3 NEURO-TTR,י3% מהמטופלים בזרוע הטיפול פיתחו דלקת פקעיות כליה סהרונית (crescentic glomerulonephritis). כלל החולים שנפגעו נשאו את הווריאנט (p.V50M) TTR, אשר ידוע כקשור למשקעי עמילואיד כלייתיים.

החוקרים מציינים כי מקרה זה מתווסף לקשת התחלואה הכלייתית הקשורה לאינוטרסן, ומצביע על כך שגם הפסקת התרופה בלבד עשויה להוביל להחלמה של הסיבוכים הכלייתיים, ללא צורך בדיכוי חיסוני נוסף. יש לציין כי ניטור התפקוד הכלייתי חיוני בחולים עם ATTRv המטופלים עם אינוטרסן, ובמיוחד כאשר ישנה עדות לקיום עמילואיד כלייתי.

מקור:

Steven Law, Julia Arnold, Muhammad U. Rauf, Lauren Heptinstall, Janet Gilbertson, Dorota Rowczenio, Jyoti Baharani, Gerald Langman, Marianna Fontana, Julian D. Gillmore, Focal Segmental Glomerulosclerosis Complicating Therapy With Inotersen, an Antisense Oligonucleotide Inhibitor: A Case Report, American Journal of Kidney Diseases, 2022, https://doi.org/10.1053/j.ajkd.2022.08.018.

נושאים קשורים:  מחקרים,  אנטיסנס אוליגונוקלאוטיד,  אינוטרסן,  תסמונת נפרוטית,  עמילואיד
תגובות