מחקרים

אסטרטגיות חדשות להתגבר על עמידות לדוקסורוביצין בחולי סרטן

נמצא כי מסלולים מולקולריים כדוגמת STAT3, Notch1, Mcl-1 ו-Nrf2 יכולים להיות מעוכבים על ידי siRNA במטרה להגביר את רגישות הגידול לדוקסורוביצין

17.05.2022, 16:56

ריפוי גני יכול לשמש לטיפול בסרטן על ידי השפעה על מסלולי איתות אשר מעורבים בהתנהגות האגרסיבית של גידולים. RNA קטן מתערב (siRNA) הינו כלי גנטי אשר משמש להשתקת גנים. מולקולות ה-siRNA מכילות 21-22 נוקלאוטידים, ומורכבות מ-RNA סינתטי אשר אינו מקודד. מולקולת ה-siRNA צריכות להתחבר לקומפלקס RISC על מנת להוציא לפועל את התפקוד של פירוק mRNA ולהפחית ביטויי חלבונים. על ידי כיוון למסלולים אונקוגנים, siRNA יכול לקדם רגישות כימית ולהפחית עמידות. דוקסורוביצין (DOX) הינו חלק ממשפחת האנטרציקלינים אשר מסוגל לגרום לעצירת מעגל תאי דרך חיבור לטופואיזומראז II ועיכוב שכפול DNA.

בסקירה שפורסמה בכתב העת Life Sciences, חוקרים התמקדו בתכנון ה-siRNA להגברת רגישות ל-DOX והתגברות על עמידות.

החוקרים מצאו כי מסלולים מולקולריים כמו STAT3, Notch1, Mcl-1 ו-Nrf2 יכולים להיות מעוכבים על ידי siRNA על מנת לקדם רגישות ל-DOX. כמו כן, siRNA יכול לשמש לעיכוב פעילות p-glycoprotein כמוביל תרופות בקרום התא, מה שמוביל להצטברות DOX. בנוסף, העברה במקביל של DOX ו-siRNA בצימוד לננו-חלקיקים יכולה להגביר הצטברות תוך-תאית של תאי סרטן, ולהגן על siRNA מפני פירוק על ידי אנזימים. זאת ועוד, זמן הסרקולציה של DOX מוארך על מנת להגביר רעילות תאית נגד תאי סרטן. השינויים על פני השטח של ננו-נשאים עם ליגנדים כמו RGD או חומצה פולית מגבירים את הסלקטיביות שלהם לתאים סרטניים. על פי החוקרים, מבני ננו חכמים, ביניהם pH-,יredox וטיפול מגיב לאור הינם מותאמים להעברת siRNA ו-DOX ולטיפול בגידול.

מקור:

Deldar Abad Paskeh et. al (2022) Life Sciences DOI: https://doi.org/10.1016/j.lfs.2022.120463

נושאים קשורים:  מחקרים,  אונקוגן,  דוקסורוביצין,  ריפוי גנטי,  siRNA,  תאי סרטן
תגובות