מחקרים

טיפול חדשני אפשרי בנאו-וסקולריזציה קרניתית

במחקר זה נמצא כי ננו-חלקיקים ליפידים יכולים להעביר באופן יעיל siRNA אל תוך תאים בווריד טבורי אנושי ולשחרר siRNA לטובת השתקה גנטית מוגברת

קרנית העין. אילוסטרציה

נאו-וסקולריזציה קרניתית (corneal neo-vascularization-CNV) הינה מחלה נפוצה המשפיעה על יכולת הראייה של מעל למיליון בני אדם בשנה. פלטפורמות ננו-חלקיקים להעברה לאתר המטרה של מולקולות RNA קטנות מתערבות (siRNA) מהוות אפשרות טיפול מבטיחה ל-CNV. יחד עם זאת, העברה יעילה של siRNA לתוך תאים ושחרור יעיל של siRNA מקשים על היישום הקליני של RNAi לדיכוי CNV.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת ACS Applied Materials Interfaces חוקרים דיווחו על ננו-חלקיק ליפידי המגיב למיני חמצן תגובתי (reactive oxygen species - ROS) חדשניים המסוגל להעביר siRNA לתוך נגעים בקרנית לצורך RNAi יעיל כטיפול פוטנציאלי ב-CNV.

במסגרת המחקר, החוקרים הדגימו כיצד ננו-חלקיקים ליפידים יכולים להעביר באופן יעיל siRNA אל תוך תאים בווריד טבורי אנושי ולשחרר siRNA לטובת השתקה גנטית מוגברת על ידי שימוש ב-ROS משופעלים של CNV לקידום פירוק ננו-חלקיקים ליפידים. מעבר לכך, ההזרקה התת-לחמיתית של ננו-קומפלקסים של siRNA אל תוך נגעים בקרנית ביצעה השתקה יעילה של גורמי גדילה וסקולריים אנדותליאליים ודיכאה ייצור CNV במודל אלקלי של שריפה.

החוקרים סיכמו כי שימוש בננו-חלקיקים ליפידיים המגיבים ל-ROS להגברת RNAi ב-CNV יכולה להתרחב לגישה קלינית מבטיחה להחלשת יצירה של CNV.

מקור:

Liu et. al (2022) ACS Publications DOI: https://doi.org/10.1021/acsami.1c23412

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלות קרנית,  ננו-חלקיקים,  ליפידים,  CNV
תגובות